© 2022 SPORTSmed
W SPORTSmed wykonujemy badania sportowo-lekarskie dla osób powyżej 23 roku życia uprawiających sport zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. Uprawnienia w tym zakresie posiada kilku naszych specjalistów medycyny sportowej, co wpływa na dużą dostępność tego typu badań.
W SPORTSmed badania sportowo-lekarskie dla osób poniżej 23 roku życia wykonują wyłącznie specjaliści medycyny sportowej lub lekarze posiadający uprawnienia do orzekania w sporcie amatorskim do 23 roku życia nadane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej będący w trakcie specjalizacji w zakresie medycyny sportowej. Pozostaje to w zgodzie ze stanowiskiem Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej i specjalistów medycyny sportowej z Dolnego Śląska.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami i stanowiskiem prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej i lekarzy specjalistów medycyny sportowej z Dolnego Śląska dzieci i młodzież do 23 roku życia które podejmują współzawodnictwo sportowe, u których aktywność fizyczna wykracza poza trening ogólnorozwojowy i dochodzi do wybiórczego rozwijania jednego rodzaju umiejętności ruchowych oraz osoby ze schorzeniami przewlekłymi, po urazach, po zabiegach operacyjnych w zakresie układu krążenia, ruchu, układu nerwowego i innych układów wymagają w celu prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym badania przez specjalistę medycyny sportowej.
Okres na jaki wystawiana jest zdolność do uprawiania sportu nie może być dłuższa niż 6 lub 12 miesięcy (zgodnie z obowiązującymi przepisami i stanowiskiem prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej i lekarzy specjalistów medycyny sportowej z Dolnego Śląska). Jest on ustalany indywidualnie zgodnie z wiedzą medyczną w zakresie medycyny sportowej i zależy od obciążenia, rodzaju dyscypliny sportowej, wieku i stanu zdrowia zawodnika.
Badania wykonywane są po otrzymaniu skierowania z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, TYLKO po TELEFONICZNYM uzgodnieniu terminu. Na badania trzeba zgłosić się z wynikami badan laboratoryjnych na które otrzymacie państwo skierowanie droga elektroniczną.
Na badania sportowo-lekarskie należy zabrać całą wcześniejszą dokumentację medyczną, aktualne wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, mocz, glukoza), aktualny wynik konsultacji okulistycznej, w przypadku sztuk walki aktualny wynik konsultacji neurologicznej, a w przypadku płetwonurkowania aktualny wynik spirometrii. Lekarz może zlecić wykonanie innych badań i konsultacji jeżeli będzie to niezbędne do wydania orzeczenia.
Ze względu na odmienności w budowie i funkcji serca u sportowców w porównaniu z osobami o umiarkowanej aktywności fizycznej, prawidłowa interpretacja wyników badań kardiologicznych stwarzać może trudności lekarzom nie posiadającym doświadczenia w zakresie medycyny sportowej. Dodatkową trudność stanowi interpretacja badań u dzieci uprawiających wyczynowo sport, gdyż w tym przypadku uwzględnić należy zarówno odrębności wynikające z aktywności fizycznej jak i odmienne normy diagnostyczne stosowane u dzieci i młodzieży.
Specjalistyczne Centrum Medyczne SPORTSmed prowadzi kompleksową diagnostykę kardiologiczną zarówno sportowców jak i osób pragnących prowadzić aktywny tryb życia. Wykonujemy pełną diagnostykę układu krążenia osób przygotowujących się do udziału w biegach maratońskich. Specjalizujemy się w orzecznictwie sportowo-lekarskim dla osób ze schorzeniami układu krążenia (takich jak wady serca, zaburzenia rytmu serca). Nasi lekarze posiadają długoletnie doświadczenie w pracy w Klinice Kardiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz w dziedzinie kardiologii sportowej.
Echokardiografia jest jednym z podstawowych badań serca i naczyń krwionośnych u osób uprawiających sport. Mimo tego, że nie wchodzi w skład pakietu badań standardowych wykonywanych w ramach orzecznictwa sportowo-lekarskiego, to okresowe wykonywanie tego badania jest zalecane przez większość towarzystw naukowych zajmujących się zagadnieniami medycyny sportowej.
Echokardiografia stanowi uzupełnienie badania EKG gdyż umożliwia ocenę budowy anatomicznej i czynności mechanicznej serca, o których jedynie pośrednio możemy wnioskować na podstawie EKG i badania lekarskiego. Echokardiografia pozwala, między innymi, na wykrycie wad serca i chorób serca przebiegających ze zmiana anatomii i czynności serca, które mogą stanowić zagrożenie życia dla osób uprawiających sport, takich jak kardiomiopatia przerostowa. Uzyskanie tych informacji jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów echokardiograficznych takich jak echokardiografia doplerowska, obrazowanie harmoniczne czy dopler tkankowy.
Metoda oparta jest na wykorzystaniu zjawiska Dopplera, umożliwiającego pomiar prędkości ruchu elementów odbijających emitowaną wiązkę ultradźwięków, np. przepływu krwi w naczyniach. Pozwala ona na określenie np. gradientów ciśnień czy powierzchni zastawek serca. Obrazowanie zmian prędkości przepływu krwi w kolorach (color Doppler) ułatwia wykrycie ubytków w przegrodach serca oraz niedomykalności zastawek serca wraz z oceną nasilenia tych wad.
Jest to nowoczesna metoda badania stosowana w nowych aparatach wysokiej klasy, która poprawia jakość uzyskanego obrazu, u osób których badanie jest trudne techniczne.
Jest to nowa technika echokardiograficzna, stosowana w wysokiej klasy aparatach, umożliwiająca rejestrację prędkości ruchu tkanki mięśnia serca. Technika ta jest szczególnie przydatna w medycynie sportowej do odróżnienia przerostu serca fizjologicznego od patologicznego gdyż umożliwia ilościową ocenę czynności skurczowej i rozkurczowej serca oraz synchronii skurczu serca.
Jest próbą prowokującą niedokrwienie mięśnia serca w sytuacji gdy zaburzona jest proporcja pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia serca na tlen i możliwością dostarczenia tlenu do komórek mięśnia serca. Zmiany w zapisie EKG (cechy niedokrwienia lub zaburzenia rytmu serca) mogą pojawić się u tych osób dopiero pod wpływem obciążenia wysiłkiem. Próba wysiłkowa pozwala na wykrycie tych schorzeń i stanowi kolejne narzędzie diagnostyczne umożliwiające zapobieganie nagłym zgonom sercowym u uprawiających sport. Próba wysiłkowa pozwala również na ilościową ocenę wydolności pacjenta poprzez oznaczenie wielu parametrów takich jak METS, VO2 max czy próg mleczanowy.
Urządzenie umożliwia dokonywanie zapisu EKG tylko w trakcie odczuwania zaburzeń rytmu serca. Służy do diagnostyki zaburzeń rytmu serca wystepujących sporadycznie, których nie udaje się zarejestrować w trakcie monitorowania holterowskiego. Ma małe wymiary i jest bardzo proste w obsłudze. Może być stosowane w trakcie treningów sportowych.
Polega na zapisie elektrycznej czynności mięśnia serca w ciągu całej doby. Pozwala ono na rejestrację zaburzeń rytmu serca i zaburzeń przewodnictwa, incydentów niedokrwienia mięśnia serca, a także ocenę pracy rozrusznika serca. Wykonujemy monitorowanie EKG również w trakcie treningów sportowych. Jako jeden z nielicznych ośrodków na Dolnym Śląsku wykonujemy 6 dniową rejestrację EKG.
Badanie polega na automatycznych pomiarach ciśnienia tętniczego w trakcie normalnej aktywności pacjenta. Jest ono cenną metodą diagnostyczną u chorych z podejrzeniem „nadciśnienia białego fartucha”, u chorych z współistniejącą cukrzycą, jaskrą, omdleniami oraz u kobiet w ciąży, u których stwierdza się nadciśnienie tętnicze. SPORTSmed s.c. dysponuje nowoczesna aparaturą do badań kardiologicznych umożliwiającą wykonywanie wszystkich wyżej wymienionych badań oraz doświadczoną kadrą medyczną z dużym doświadczeniem w zakresie kardiologii sportowej.
Wykorzystywana jest do diagnostyki powysiłkowego skurczu oskrzeli u pacjentów, u których występują objawy takie jak duszność, kaszel, spłycenie oddechu, świsty i ucisk w klatce piersiowej pojawiające się najczęściej kilka minut po wysiłku lub, w przypadku przedłużonego wysiłku o umiarkowanej intensywności, również podczas aktywności fizycznej. Inne, typowe i czasami jedyne objawy powysiłkowego skurczu oskrzeli, to zbyt szybkie narastanie tętna w trakcie wysiłku lub za mały przyrost wydolności fizycznej mimo prawidłowego treningu. Mniej typowe objawy obejmują ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, skurcze mięśni i ból w nadbrzuszu.
Badania wysiłkowe wykonuje się badania na bieżni ruchomej. Czas trwania wysiłku fizycznego na bieżni wynosi 8 minut, a u dzieci poniżej 12 roku życia- 6 minut. Częstość akcji serca w ciągu 2 pierwszych minut testu wzrosnąć powinna do 80–90% wartości tętna maksymalnego i na tym poziomie utrzymywać się do jego zakończenia. Spirometria wykonywana jest przed testem wysiłkowym, a następnie w 5, 10, 15, 20 i 30 minucie po jego zakończeniu. Kryterium rozpoznania powysiłkowego skurczu oskrzeli jest obniżenie FEV1 o 10% w stosunku do wartości wyjściowej.
Jest to test wysiłkowy, oceniający wydolność tlenową (aerobową); Test stopniowany, wykonywany na cykloergometrze do całkowitego zmęczenia. Test rozpoczyna się od małego obciążenia (np.: 50-70 Watt na cykloergometrze). Obciążenie zwiększa się stopniowo, co 3 minuty. Dane rejestrowane w czasie testu to obciążenie, częstość skurczów serca i stężenie kwasu mlekowego we krwi do oznaczeń którego, próbki krwi pobierane są z płatka ucha. Po ich analizie wyznacza się parametry, pozwalające ocenić wydolność fizyczną takie jak pułap tlenowy (maksymalne pobieranie tlenu, VO2max) i próg beztlenowy (anaerobowy, LAT). Próg beztlenowy wyznaczany jest w oparciu o przebieg zmian stężenia kwasu mlekowego we krwi, przy zastosowaniu metody transformacji logarytmicznej. Wyniki testu przedstawiane są w formie kompleksowego raportu, zawierającego dane liczbowe, wykresy zmian poszczególnych parametrów oraz część opisową i rekomendacje co do treningu. Badania wykonywane są w pełnym zabezpieczeniu medycznym.
"Kolano skoczka", "łokieć tenisisty", "łokieć golfisty" to określenia niektórych patologii występujących u sportowców. Mimo, że nazwa zwyczajowa sugeruje związek tych dolegliwości ze sportem, wykonywanie wielu zawodów również predysponuje do ich wystąpienia. Z kolei sportowcy doznają zarówno urazów, które wynikają z nieprawidłowej postawy ciała, przeciążenia narządu ruchu, jak i urazów, które nie są związane z uprawianiem sportu.
USG umożliwia ocenę stawu kolanowego, barku, stawu łokciowego, nadgarstka, ręki, nerwu pośrodkowego, nerwu łokciowego, stawu biodrowego, stawu skokowego, ścięgna Achillesa, stopy oraz tkanek miękkich ramienia, przedramienia, uda i podudzia.
Pozwala na ocenę pourazowych uszkodzeń aparatu więzadłowego oraz ścięgien i łąkotek. Stosowane jest również w diagnostyce bólu, uczucia przeskakiwania lub blokowania się w stawie kolanowym oraz ograniczenia wyprostu lub zgięcia w tym stawie.
Jest wykonywane celem diagnostyki bólu barku, ograniczenia ruchomości, siły mięśniowej i zakresu ruchu ramienia. Dokonuje się nie tylko oceny statycznej, ale także dynamicznej (w ruchu tego stawu).
Jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych stawów biodrowych u dzieci. U dorosłych wartość diagnostyczna badania USG bioder jest uzależniona od warunków anatomicznych.
Umożliwia wykrycie guzów lub torbieli w zakresie narządu ruchu, krwiaków w obrębie mięśni oraz ocenę stopnia uszkodzenia aparatu więzadłowego mięśni. Stosowane jest także do oceny procesów gojenia w obrębie mięśni.
Umożliwia szybką diagnostykę pourazową stawu skokowego po jego skręceniu, zwichnięciu lub stłuczeniu, obejmującą ocenę stopnia uszkodzenia więzadeł, obrzęku i procesu gojenia. USG stawu skokowego jest również wykorzystywane do diagnostyki bólów przewlekłych w obrębie stawu skokowego i stopy. Badanie USG jest ponadto podstawową i najlepszą metodą oceny ścięgna Achillesa.
Badanie ultrasonograficzne wykonuje się w celu diagnostyki bólu, obrzęku oraz zaburzeń czucia w obrębie dłoni a także pourazowych i przewlekłych bólów nadgarstka.
Pozwala na ocenę samego stawu łokciowego (zapalenia, wysięku, ciał wolnych w stawie) oraz przyczepów bliższych ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty), lub zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (łokieć golfisty), oraz przyczepów dalszych mięśni dwugłowego i trójgłowego ramienia.
SPORTSmed s.c. świadczy usługi medyczne z zakresu endokrynologii obejmujące leczenie zaburzeń czynności tarczycy, przytarczyc, jajników, jąder, nadnerczy, przysadki, podwzgórza. Prowadzimy kompleksowe leczenie otyłości i insulinooporności. W zakresie diagnostyki oferujemy USG tarczycy.
W zakresie diagnostyki oferujemy USG tarczycy.
Dr n. med. Monika Skrzypiec-Spring, będąca równocześnie specjalistą medycyny sportowej, prowadzi poradnictwo oraz orzecznictwo sportowo-lekarskie dla osób chorujących na schorzenia endokrynologiczne, chcących uprawiać sport wyczynowo lub amatorsko.
Specjalistyczne Centrum Medyczne SPORTSmed oferuje unikatowe świadczenie medyczne dla osób uzależnionych od steroidów anaboliczno-androgennych polegające na odstawieniu tych substancji oraz diagnostyce i leczeniu powikłań endokrynologicznych i kardiologicznych wynikających z ich stosowania. Leczenie prowadzone jest pod nadzorem specjalisty endokrynologa i medycyny sportowej, lekarza olimpijskiego - dr n. med. Moniki Skrzypiec-Spring wraz z możliwością terapii psychologicznej przez specjalistę psychologii sportowej i trzykrotną olimpijkę (Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro, sztafeta 4x100 oraz 4x400) - mgr Ewelinę Gankowską
W SPORTSmed s.c. dużą wagę przykładamy do diagnostyki i leczenia wad postawy. Większość dyscyplin sportowych prowadzi do jednostronnego i/lub wybiórczego obciążania układu ruchu. Nakładanie się tych obciążeń na występujące u dziecka wady postawy prowadzić może do ich pogłębiania lub do kontuzji sportowych. Z kolei, wczesna diagnostyka i leczenie wad postawy oraz profilaktyczne badanie sportowo-lekarskie uwzględniające specyfikę danej dyscypliny sportowej i wywołane nią zmiany w układzie ruchu pozwalają na optymalny rozwój ruchowy dziecka.
W SPORTSmed s.c. diagnostyka wad postawy prowadzona jest w oparciu o koncepcję FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz) i diagnostykę stóp za pomocą podoskopu.
Diagnostyka i fizjoterapia w wadach postawy w naszej placówce oparta jest na terapii metodą FITS.
Wykorzystywana jest do pracy z wadami postawy takimi jak: skolioza, choroba Scheuermanna, płaskostopie, płasko koślawość, stopa wydrążona, koślawe kolana, plecy płaskie, okrągłe itp. Terapię wad postawy najczęściej uzupełniamy o badanie FMS i dobór wkładek ortopedycznych do obuwia. Stopa jest ostatnim elementem łańcucha kinematycznego ciała, dlatego wyrównanie wszelkich asymetrii za pomocą zaopatrzenia ortopedycznego jest istotne w celu prawidłowego przebiegu terapii.
Jest to koncepcja diagnostyki wzorców ruchowych oraz odpowiedniego doboru ćwiczeń korekcyjnych. FMS to zbiór podstawowych testów do diagnostyki sportowców oraz każdej osoby pragnącej rozpocząć przygodę ze sportem jako prewencja urazów.
Terapia manualna jest to dziedzina fizjoterapii polegająca na poprawie funkcji organizmu za pomocą tzw. zabiegów ręcznych. Terapia manualna jest odpowiedzią na problemy zdrowotne wynikające z braku ruchu, bądź z nadmiaru przeciążeń.
Osteopatia strukturalna i chiropraktyka potocznie nazywana „nastawianiem kręgosłupa”.
HVLA, czyli manipulacje osteopatyczne. Tak jak metoda dr Ackermanna polega na pracy w tzw tkankach twardych (nastawianie kręgosłupa). Diagnostyka jest jednak dokładniejsza oraz wykonanie samego zabiegu poprzez precyzyjne zaryglowanie ruchu w stawach staje się przyjemniejsze.
Metody polegające na pracy z układem mięśniowo-powięziowym. Terapie najczęściej są bolesne, natomiast dają natychmiastowe efekty. Potocznie nazywane są „terapiami powięziowymi”.
jest to dział terapii manualnej opartej przede wszystkim na holistycznym przekonaniu, że organizm człowieka jest całością, a nie sumą niezależnych od siebie narządów. Osteopatia nauczana jest w pięciu szkołach w Polsce. Tryb nauczania jest niestacjonarny na zasadzie jednego zjazdu w miesiącu przez okres pięciu lat.
Biostymulacja laserowa wpływa na syntezę kolagenu, białek a także kwasu rybonukleinowego - odbudowa tkanek. Ostatecznie przypisuje się mu działanie przeciwbólowe, poprawiające trofikę, odżywiające, przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację naświetlanych struktur.
Kuracja z użyciem pola magnetycznego ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Ważną jego właściwością jest to, iż przenika przez cały organizm oddziałując na wszystkie tkanki, na które zostało skierowane działanie pola magnetycznego.
Urządzenie EXOGEN generuje fale ultradźwiękowe o niskim natężeniu (LIPUS), które sprzyjają zwiększaniu ekspresji genów oraz syntezy białek i czynników wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia tkanki kostnej.
Jest wykorzystywane do:
Zabieg z wykorzystaniem fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka Na skutek specyfiki działania ultradźwięków dochodzi do tzw. wewnętrznego masażu tkankowego. Kolejnym efektem wywoływanym przez ultradźwięki jest efekt termiczny. Ma na to wpływ pobudzenie syntezy kolagenu i poprawa jego sprężystości, a przez to zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej.
Wykorzystanie niskich temperatur rzędu -78°C w celach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Najczęstsze zastosowanie to ostre stany pourazowe.
Zabieg z zakresu fizykoterapii oparty na falach dźwiękowych wysokiej intensywności (do 5 barów) oraz niskiej częstotliwości (do 15Hz). Ze względu na szybki efekt oraz niską czasochłonność fala uderzeniowa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie sportowej. Najczęściej stosuje się ją na problemy związane ze ścięgnami, więzadłami, ale znajduje również swoje zastosowanie w chorobach kości lub mięśni. Biorąc pod uwagę dużą bodźcowość oraz głębokość penetracji, zabiegu nie wolno wykonywać w okolicy dużych nerwów. Dlatego fali uderzeniowej nie zleca się na choroby kręgosłupa.
Zmieniają postawę i ruch stawu skokowo-piętowego i innych stawów stopy, co wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń stóp. Równocześnie, poprzez te zmiany, modyfikują one postawę i czynność mechaniczną powyżej położnych struktur układu ruchu korzystnie oddziałując na funkcje stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Wpływają na równowagę, stabilność i aktywność mięśni w EMG. Przekłada się to na poprawę odruchów i długotrwałe zmiany postawy stopy, równowagi i wzorców motorycznych.
Wykonane są z materiału Formax. Jest to wysokiej jakości, poliolefinowa pianka o zamkniętej strukturze komórkowej, którą formuje się termicznie dopasowując wkładki do stóp pacjenta. Po ostygnięciu pianka ta na długo zachowuje nadany kształt i strukturę.
Wkładki Formthotics są zróżnicowane pod względem szerokości, długości, profilu łuku podłużnego i pięty, kształtu wkładki i gęstości pianki, co umożliwia optymalne dobranie wkładek do rodzaju i intensywności aktywności fizycznej i rodzaju butów. Mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne dzięki zawartości składnika Ultra-Fresh hamującego wzrost bakterii grzybów. Są wodoodporne, hipoalergiczne, higieniczne w użyciu i nie chłoną przykrych zapachów.
Po badaniu klinicznym wkładki rozgrzewa się w obuwiu do odpowiedniej temperatury. Następnie pacjent zakłada obuwie i wkładki zostają uformowane uzyskując całkowite przyleganie do stóp pacjenta. Następnie za pomocą klinów, pelot i szlifowania nadaje się wkładkom ostateczny kształt.
Ze względu na możliwość wielokrotnej wymiany klinów i pelot zapewniają płynną korektę wad stóp w procesie leczenia, co jest szczególnie ważne w leczeniu wad stóp u dzieci.
Wkładki Formthotics zostały poddane licznym badaniom klinicznym potwierdzającym ich skuteczność:
Odbywa się indywidualnie, ale możliwe jest łączenie w małe grupy. Trening obejmuje pracę w trzech modułach: trening kontroli złości, trening umiejętności społecznych i wnioskowanie moralne. Zalecany dla osób mających trudności z kontrolą impulsów, zachowań agresywnych.
Odbywa się jako sesje indywidualne ale możliwe jest łączenie w małe grupy. Obejmuje pracę nad wyzwalaczami złości, reduktorami i minutami.
Odbywa się w formie sesji indywidualnych bądź w małych grupach. Obejmuje pracę z umiejętnościami, które są alternatywą do zachowań agresywnych i pracę nad komunikacją odważną.
Psychika w sporcie odgrywa niebagatelną rolę. Gdy rywalizujący ze sobą zawodnicy reprezentują najwyższy poziom w swoich dyscyplinach, wówczas o zwycięstwie decydują szczegóły, a rezerwy często tkwią „w głowie”. Psychologia sportu to nauka, której głównym zadaniem jest poprawa wyników sportowych. Dzięki swoim narzędziom pozwala osiągnąć wyższy poziom kompetencji sportowych jak i rozwoju osobistego u zawodników oraz u osób związanych ze sportem
Jest luką do wykorzystania w celu osiągnięcia mistrzostwa i powinna być traktowana jako jeden z kluczowych elementów treningu sportowego.
Oferta skierowana jest również do osób, dla których świadomość ciała, oddechu i kontrola myśli jest znacząca. Nauka ta bazuje w dużej mierze na technikach oddechowych, metodach relaksacji, treningu autogennego i wizualizacji.
W centrum medycznym SPORTSmed oferujemy badania i orzecznictwo dla osób ubiegających się o pozwolenie lub przedłużenie pozwolenia na broń do celów:
oraz do uzyskania dopuszczenia do posiadania broni.
Badanie to składa się z badania lekarskiego i psychologicznego
Badanie lekarskie osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń obejmuje ogólną ocenę stanu zdrowia, a szczególnie układu nerwowego, stanu psychicznego, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu. Do wydania orzeczenia niezbędne jest badanie psychiatryczne, które można wykonać w SPORTSmed s.c. oraz badanie okulistyczne (pacjenci proszeni są o przyniesienie oryginału pełnego badania okulistycznego obejmującego: ostrość wzroku, korekcję, rozpoznawanie barw, pole widzenia (za pomocą perymetru), widzenie obuoczne i widzenie zmierzchowe, które wykonane było nie wcześniej niż 2 miesiące przed badaniem do pozwolenia na broń). Osoba badana może również zostać skierowana na inne badania specjalistyczne lub pomocnicze.
Badanie psychologiczne osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń obejmuje szczególnie określenie poziomu rozwoju intelektualnego i opis cech osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, jak również określenie poziomu dojrzałości społecznej tej osoby. Zakres badania psychologicznego może zostać rozszerzony, jeżeli psycholog przeprowadzający to badanie uzna to za niezbędne.
Badania trwają 2-3 godziny i kończą się wydaniem dwóch orzeczeń.
Należy dostarczyć aktualne badanie morfologii krwi i badanie ogólne moczu oraz oryginał pełnego badania okulistycznego obejmującego: ostrość wzroku, korekcję, rozpoznawanie barw, pole widzenia (perymetria), widzenie obuoczne i widzenie zmierzchowe, wykonanego nie wcześniej niż 2 miesiące przed badaniem do pozwolenia na broń.
Na badania należy przyjść z dowodem osobistym.
Rejestracja na badania do pozwolenia na broń odbywa się wyłącznie telefonicznie lub drogą mailową.
Badanie ma na celu wykluczyć zaburzenia funkcjonowania psychologicznego. Badanie psychologiczne pracownika wymiaru sprawiedliwości obejmuje w szczególności:
Zakres badania psychologicznego może zostać rozszerzony, jeżeli psycholog przeprowadzający badanie uzna to za niezbędne do prawidłowego określenia sprawności psychologicznej osoby badanej. Psycholog na podstawie wyników badań, wydaje orzeczenie psychologiczne.
Badanie ma na celu wykluczyć zaburzenia funkcjonowania psychologicznego. Badanie psychologiczne pracownika ochrony lub detektywa obejmuje w szczególności:
Zakres badania psychologicznego może zostać rozszerzony, jeżeli psycholog przeprowadzający badanie uzna to za niezbędne do prawidłowego określenia sprawności psychologicznej osoby badanej. Psycholog na podstawie wyników badań, wydaje orzeczenie psychologiczne.
Badanie ma na celu wykluczyć zaburzenia funkcjonowania psychologicznego. Badanie psychologiczne pracownika wymiaru sprawiedliwości obejmuje w szczególności:
Badanie psychologiczne składa się z kilku części. Na początku jest wywiad wstępny podczas którego sprawdzana jest tożsamość badanego na podstawie dokumentu, przeprowadzany jest wywiad odnośnie samopoczucia, stanu zdrowia w celu ustalenia możliwości przeprowadzenia badania.
W pierwszej części badania psychologicznego sprawdzana jest sprawność intelektualna, procesy poznawcze (uwaga, spostrzegawczość, pamięć), cechy osobowości dotyczące socjalizacji (przystosowanie, samokontrola, rozumienie norm) oraz dojrzałość emocjonalna (radzenie sobie ze stresem, zrównoważenie emocjonalne i radzenie sobie w warunkach trudnych).
Badanie wygląda tak, że osoba otrzymuje arkusz z zadaniami lub pytaniami, na którym zaznacza wybrane przez siebie odpowiedzi. Warto pamiętać, iż nie jest to egzamin – nie ma złych ani dobrych odpowiedzi, a same wyniki testów nie przesądzają o wyniku badania.
Na zakończenie badany zostaje zapoznany z wynikami przeprowadzonych testów oraz otrzymuje orzeczenie psychologiczne o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych związanych z zapytaniem z jakim przyszedł.
Ważne jest, aby do badania przystąpić w dobrej kondycji psychofizycznej, tzn. należy być zdrowym, wypoczętym, wyspanym, ponadto zabronione jest spożywanie alkoholu lub innych substancji mogących wpływać negatywnie na stan badanego do 48 godz. przed badaniem.